Україна є лідером у світі за смертністю від серцево-судинних захворювань. 64% смертей спричинені саме серцево-судинними захворюваннями. Понад 400 000 втрачених життів щороку, більшість з яких можна було врятувати. У 2023 році кількість випадків серцево-судинних захворювань на Буковині зросла на 30% порівняно з попереднім роком.
З 17 травня до 21 червня 2024 року у Чернівцях триватиме місяць боротьби з артеріальною гіпертензією. ЇЇ реалізує компанія СІVITTA тa Центр економічного відновлення (ЦЕВ) у рамках проєкту ініційованого Управлінням охорони здоров’я Чернівецької міської ради та Бюро ВООЗ в Україні, за фінансової підтримки Уряду Канади та в межах Партнерства з універсального охоплення послугами охорони здоров’я.
З 17 травня, у Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією, з 11.00 до 18.30 біля Чернівецької міської ради (Центральна площа, 1) працюватиме пункт безкоштовного вимірювання тиску. Там також можна буде заповнити анкету для участі у розіграші подарунків. Додатково – смаколики та інші приємності. Пункти замірювання тиску будуть на різних локаціях міста протягом місяця. Детальні адреси можна знайти на сайті акції.
Мета проєкту – залучити населення Чернівців старше 40 років до обов’язкового профілактичного огляду у лікаря із замірами тиску. А людей з артеріальною гіпертензією – до систематичного лікування, яке може врятувати життя. У рамках проєкту у Чернівцях відбудеться ряд заходів: безкоштовні заміри тиску на площах та у парках міста, лекції для організацій, навчальних закладів та державних інституцій, інформаційні проєкти для вчителів та викладачів.
За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, 1,28 мільярда людей у віці 30–79 років у всьому світі мають підвищений артеріальний тиск. Причому 46% дорослих, що мають артеріальну гіпертензію, не знають про це. 80% передчасних інфарктів та інсультів можна запобігти завдяки зміні способу життя.
Артеріальна гіпертензія (АГ, гіпертонія) — медичний термін, який означає, що кров надміру тисне на стінки артерій ізсередини. Нормальним вважають систолічний (верхній) тиск менше 120 і діастолічний (нижній) тиск менше 80 мм рт. ст. Хворобу називають “німим вбивцею”. За відсутності значного дискомфорту та болю постійно підвищений артеріальний тиск (АТ) чинить несприятливий вплив на серце, судини й нирки. Навіть помірне підвищення АТ пов’язане зі зменшенням очікуваної тривалості життя. Підвищений АТ без належного лікування може призвести до інфаркту, інсульту, ниркової чи серцевої недостатності, інших ускладнень та захворювань серцево-судинної системи.
Лікування початкової стадії гіпертонії (першої стадії) потрібно розпочинати відразу після перших епізодів підвищення тиску, аби не допустити прогресування хвороби. Саме тому після 40 років необхідно регулярно вимірювати тиск і консультуватися з цього приводу з лікарем. Самолікування артеріальної гіпертензії небезпечне.
Артеріальну гіпертензію можна ефективно контролювати за допомогою ліків пролонгованої дії. Ці препарати входять до програми “Доступні ліки”. Їх можна отримати безкоштовно або за незначною оплатою за призначенням та рецептом сімейного лікаря.
У рамках з 17 травня по 21 червня у лікарнях Чернівців проходить акція “Поміряй тиск – подбай про серце”. Для участі у розіграші подарунків (50 тонометрів) потрібно прийти до сімейного лікаря, поміряй тиск та заповни анкету.
Адреси лікарень, що беруть участь у програмі Місяць боротьби з артеріальною гіпертензією у Чернівцях.
Пункти безкоштовного вимірювання тиску також працюватимуть на різних точках міста:
Де поміряти тиск (Google Мои карты)
Сходи до сімейного лікаря, поміряй тиск, подбай про серце!