Генеральна Асамблея ООН у 2007 затвердила Всесвітній день розповсюдження інформації про проблеми аутизму, який щорічно відзначається 2 квітня. У Резолюції зазначено, що поширення інформації про проблеми аутистичного спектру є важливою для суспільства планети акцією. Спектральні розлади у дитини – це не вирок, це всього лише діагноз, своєчасне визначення якого у більшості випадків допомагає вчасно розпочати процеси реабілітації і адаптації.
Відомо: аутистичний спектр виникає внаслідок порушення розвитку дозрівання синаптичних зв’язків у головному мозку організму малої дитини. Цей розлад характеризується вираженим і всебічним дефіцитом спілкування і соціальної взаємодії, досить обмеженими особистісними інтересами, а також часто повторюваними діями. Гостроту цих ознак можна визначити вже у віці до трьох років. Захворювання має генетичний характер і його основні причини поки не відомі науці, однак своєчасна реабілітація дитини з ранніх років її життя дозволяє у багатьох випадках домогтися впевнених позитивних результатів у соціальній адаптації, що наповнює життя дитини комфортом, а особистість – здатністю гармонійно розвиватися.
Радимо: акцентувати увагу і негайно звертатися до лікаря за консультацією, якщо у вашої дитини помітне порушення мови; з батьками немає емоційного контакту – дитина прагне усамітнитися, серед інших людей відчуває тривогу; невдачі викликають у неї спалахи гніву; поведінка дитини загалом стає стереотипною тощо. Наявність цих та подібних симптомів ще не означає, що у вашої дитини аутизм. Але це – сигнал батькам негайно відвідати дитячого лікаря, щоб отримати кваліфіковані поради та відповіді на ваші сумніви і тривоги.
До речі: світ знає чимало яскравих особистостей, у яких спостерігалися симптоми цієї непростої хвороби. Це такі історично відомі постаті, як митці Вінсент ван Гог і Леонардо да Вінчі, політики Гаррі Трумен і Авраам Лінкольн, американський кіноактор і сценарист Вуді Аллен і Боб Ділан, відомий популярний американський поет і композитор, з лірики якого запозичено багато крилатих фраз, а музика вплинула на творчість багатьох композиторів-піснярів.
Пам’ятайте: любов батьків творить чудеса, окрилює дитину і робить її життя кольоровим, а розвиток гармонійним.
Евеліна Соколик,
дитячий лікар-психолог
Міської дитячої клінічної лікарні