Тетяна Андрійчук, – дитячий лікар-нефролог, завідувач відділення нефрології Міської дитячої клінічної лікарні Чернівецької міської ради, експерт Департаменту охорони здоров’я обласної державної / військової адміністрації та міської ради з проблем «дитячої нефрології».
Ми знаємо чимало медичних свят, які відзначають як в Україні, так і в Європі та у світі. Як Ви ставитесь до таких свят?
Тетяна Андрійчук: Щороку, як в Україні, так і у більшості країн світу, 27 березня відзначають за ініціативою Всесвітнього нефрологічного суспільства Всесвітній день нирки. Ми лікарі, особливо – дитячі лікарі, сприймаємо це свято як день поширення знань про цю підступну і небезпечну недугу. Ми ділимося знаннями і досвідом застосування сучасних технологій і методик лікування з колегами, та головне, на моє глибоке переконання, – це поради лікарів батькам неповнолітніх дітей!
Часто інформація з інтернету, досвід бабусь та друзів, зрештою, психологія людини підштовхує до прийняття неправильних рішень: ігнорувати регулярні огляди дитини у лікаря, робити аналізи та виконувати поради і приписи профільних медиків та сімейних лікарів, – «мовляв, з моєю дитиною такого трапитися не може, ми з чоловіком робимо усе, щоб дитина зростала здоровою!». Однак є таке поняття, як генетика, наслідки захворювання іншою хворобою, як наприклад – враження нирок у дитини після захворювання «сучасним» грипом, тощо.
Хочу особливо звернути увагу батьків, що поставити нозологічний діагноз при терапевтичному захворюванні нирок тільки за допомогою УЗД неможливо. Потрібно провести повне стандартне обстеження згідно міністерських протоколів при наявності відповідних показів. Тому увага до здоров’я малюка та підлітка має бути неослабною: дрібниць тут не буває!
Хто такий дитячий нефролог і у чому особливість його роботи?
Тетяна Андрійчук: Нефролог, особливо – дитячий, – це лікар, який, перш за все, займається діагностуванням хвороб нирок та профілактикою цього захворювання у дітей. Для кожного дитячого лікаря-нефролога це завжди складний процес, щоб виявити джерела набуття захворювання, встановити точний діагноз та визначити правильне і ефективне лікування. Наше відділення невелике, тому надважливою є дружня командна робота, злагоджена участь і партнерська допомога колег, які завжди готові допомогти. Це – Ольга Первозванська та Тетяна Андрійчук, і, звичайно, усе наше господарство дбайливо утримує старша сестра-господиня Валерія Мелека, яка доглядає наших маленьких пацієнтів, як рідна мати.
Що потрібно знати і уміти дитячому лікарю-нефрологу, щоб бути успішним?
Тетяна Андрійчук: Для того, щоб стати успішним у своїй професії, зокрема, хочу підкреслити, що для дитячих лікарів-нефрологів це особливо важливо, – спеціаліст повинен мати не лише грунтовні знання, але й постійно вчитися, розуміти особливості перебігу інших, суміжних захворювань і добре володіти методиками діагностування таких патологій, які зазвичай є предметом лікування у судинній хірургії, ендокринології, гінекології та урології. Адже нирки це орган, який впливає на функціонування багатьох інших систем організму і навпаки, саме тому, досить часто хвороби нирок є наслідком появи або перебігу іншого захворювання, яке, на перший погляд, жодним чином не стосується нефрології. Як я вже сказала вище, сьогодні ми маємо випадки надходження діток у відділення нефрології нашої дитячої лікарні із патологіями нирок після перенесеного ними грипу, який, ймовірно, недостатньо лікували.
День нефролога – це важливе нагадування для широкої аудиторії, батьків діток про значении здоров’я нирок. Що робиться у цьому напрямку? Чи така інформаційно-ро’яснювальна робота є достатньою?
Тетяна Андрійчук: Заходи цього дня тривають, як і впродовж цілого року, бо це не короткочасна «кампанія», поширювати знання, вчити батьків правильній поведінці, щоб забезпечити здоров’я дитини та допомогти лікарям вчасно виявити захворювання. Колись над цими завданнями працювали різні громадські організації, сьогодні поширювати знання про причини і наслідки хвороб у дітей, доводиться найперше нам, дитячим лікарям.
Зокрема, хочу звернути увагу на проблему лікування важких форм захворювання нирок у дітей. Сьогодні усе частіше і успішніше застосовуються сучасні методики нирково-замісної терапії, у тому числі – трансплантація нирок.
Це складний, часто досить тривалий процес, який починається із діагностування захворювання та призначення лікарських процедур, метою яких є підтримання задовільного стану маленького пацієнта до моменту знаходження відповідного донора та проведення операції. Це триває значний час, щоб результат пересадки був сприятливий та успішний для пацієнта! Робота дитячих хірургів – спеціалістів-нефролів вимагає особистої відповідальності, висококваліфікованих знань та досвіду, їх операції – складний процес порятунку життя.
А як же свято? Яка його роль у вашому житті?
Тетяна Андрійчук: Кажучи образно – лікар не має часу на свята, наше головне свято це – маленькі пацієнти, яким ми зуміли допомогти покращити їх здоров’я та зробити умови життя сприятливими!
Хочу підкреслити, що День нефролога це не лише подія для поздоровлень і нагород (хоча це теж справедливо), але й нагода ще раз підкреслити важливість ролі лікарів-нефрологів, які допомагають врятувати життя та покращити його якість мільонам людей та, зокрема, діток у цілому світі, щоб суспільство краще усвідомлювало важливість професії лікаря.
Перш за все, хочу привітати моїх колег по відділенню, з якими у напруженій праці ми проводимо більшу частину нашого свідомого життя, а також усіх колег нашого Українського і Всесвітнього нефрологічного товариства, побажати нам усім досягнення найшвидшого та справедливого для гордої України миру, сімейного затишку, успіхів у роботі та професійного зростання.
P.S.
До уваги батьків: у випадку необхідності звертайтеся за кваліфікованою лікарською допомогою у відділення невідкладних станів Міської дитячої клінічної лікарні Чернівецької міської ради за адресою – м. Чернівці, вул. Буковинська, 4.
Також працює довідковий телефон, куди ви можете звернутися цілодобово, щоб отримати необхідну інформацію за номером телефону: +380 (372) 509-258.