АНЕСТЕЗІОЛОГІЯ: НАУКА ЧИ МИСТЕЦТВО

Дослідники історії зародження та розвитку медицини як науки стверджують, що перше медичне знеболення ефіром при проведенні операції видалення кулі з-під щелепи виконав лікар-дантист Томас Мортон 16 жовтня 1846 року. Саме цей день домовилися відзначати як Всесвітній день анестезіолога.

Спеціалісти анестезіологи-реаніматологи – лікарі, які знеболюють процес оперативного втручання, дають лікареві-хірургові час і можливість сконцентруватися на головному – успішному проведенні процедури, доки їх партнери-анестезіологи уважно стежать за життєвими показниками хворої людини, контролюють хід операції,  «дихають» за пацієнта, який не може це робити самостійно, повертають і рятують життя…

Рішення, як правильно обрати препарат і його дозування для анестезії, прослідкувати, щоб хворий міцно заснув та вчасно прокинувся, це – зона відповідальності лікаря-анестезіолога, який по праву розділяє із лікарями-хірургами успіхи часто надважких інвазій, щоб врятувати життя хворого.

А те напруження і відповідальність, які супроводжують весь процес перед операцією, у процесі її проведення і впродовж інтенсивної терапії пацієнта після успішного оперативного втручання, важко передати словами, адже це – справжнє мистецтво, синергія науки, досвіду та професійної інтуїції. Саме тому під наглядом цих високопрофесійних спеціалістів навіть найскладніші операції проходять безпечно і комфортно, без тривоги і страху.

Все сказане вище про роль лікарів анестезіологів-реаніматологів у медичній практиці можна з повним правом помножити у рази, коли мова йде про лікування діток. Адже у щоденній практиці дитячих лікарів діагностування, лікування, знеболення і операції, догляд за малюками у відділенні інтенсивної терапії це – постійний контроль, розуміння на рівні інтуїції, досвіду і знань, що слід робити, який стан після операції, як йде процес одужання.

У відділенні анестезіології та інтенсивної терапії дитячої клінічної лікарні Чернівецької міської ради працює дружній колектив висококласних спеціалістів, кожен з нас готовий будь-якої миті стати до праці, прийти на проведення термінової операції, готовий спільно із лікарями інших спеціальностей рятувати життя дитини.

У Всесвітній день анестезіолога хочу побажати усім лікарям і, зокрема, колегам – анестезіологам-реаніматологам, щоб кількість якісних інтубацій завжди дорівнювала числу успішних екстубацій, щоб  перші слова, новини, які вони повідомляють батькам були: «стан дитини характеризується позитивною динамікою! Все буде гаразд».

Адміністрація лікарні, профспілковий комітет, усі колеги щиро вітають лікарів-анестезіологів і бажають їм успішної медичної практики, відсутності летальних результатів, дружньої і злагодженої атмосфери у колективі і вдома, а також сімейного щастя і радості!

Щиро вітаємо із Всесвітнім днем анестезіологів Вас, шановні колеги!

Степан Басістий,
завідувач відділення анестезіології та інтенсивної
терапії Міської дитячої клінічної лікарні,
дитячий лікар-анестезіолог вищої категорії,
Заслужений лікар України