ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ПНЕВМОНІЄЮ

World Pneumonia Day, який відзначається щороку 12 листопада, покликаний привернути увагу суспільства до серйозності захворювання на пневмонію.

Саме з цією метою в 2009 році ВООЗ та ЮНІСЕФ запровадило дану дату, задля привертання уваги суспільства, підвищення обізнаності про дане захворювання, його причини та можливі способи профілактики.

Пневмонія залишається однією з основних причин смертності серед дітей віком до п’яти років. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку від пневмонії помирає понад 700 тисяч дітей. Це складає близько 15% від загальної дитячої смертності у світі, що робить пневмонію однією з найпідступніших та найнебезпечніших хвороб для дітей.

Отже, пневмонія (або запалення легень) — це гостре інфекційне запалення легеневої тканини, що вражає передусім альвеоли (мікроскопічні повітряні мішечки в легенях). У хворого на пневмонію накопичується у легенях слиз, рідина та гній,  що ускладнюють газообмін і зумовлюють задишку, кашель та біль під час дихання. Хвора дитина з підозрою на пневмонію потребує якнайшвидшого обстеження, повноцінної діагностики та стаціонарного лікування у спеціалізованих медичних установах.

Основні збудники пневмонії — бактерії, віруси, грибки та деякі найпростіші мікроорганізми. Зокрема, розвиток бактеріальної пневмонії у дітей найчастіше зумовлюють пневмококи (Streptococcus Pneumoniaе) та гемофільна паличка типу Б (Haemophilus Influenzae Type B, Hib). А найпоширеніша причина вірусної пневмонії — респіраторно-синцитіальна вірусна інфекція, грип та коронавірусна інфекція (найпоширеніші на сьогодні гострі вірусні хвороби з групи ГРВІ.

Існує декілька механізмів інфікування:

– повітряно-крапельним шляхом (через носову чи ротову порожнину) поширюються  більшість як вірусів, так і бактерій;
– контактний – респіраторно-синцитіальний вірус потрапляє в організм, коли людина торкається предметів, на яких є віруси, бактерії чи грибки, а потім — очей або носа;
– через кров – часто відбувається бактеріальне зараження немовлят під час пологів або відразу після народження.

 Ризик захворіти на пневмонію стосується кожного, однак, є певні фактори ризику:

– вік (на запалення легень частіше хворіють маленькі діти й літні люди).
– цукровий діабет, хронічні захворювання, супутні ВВР;
– робота чи перебування у громадських місцях та контакти з великою кількістю людей.

Діти належать до групи ризику!!!

Симптоми вірусної та бактеріальної пневмонії загалом подібні, однак у пацієнтів з вірусною пневмонією може бути більш стрімкий та часто агресивніший перебіг. Симптоми можуть відрізнятися залежно стану імунітету дитини. Найчастіші симптоми пневмонії:

  • слабкість;
  • підвищення температури тіла від невисоких до дуже великих значень (❗️ але може і не бути підвищення температури тіла);
  • почастішання серцевого ритму (тахікардія);
  • кашель ( у дітей він зазвичай найрізноманітніший, як із виділенням слизово-гнійного (зеленкуватого) або навіть гнійного мокротиння, так і може бути «сухе» покашлювання).

Батькам слід пам’ятати:

1.Бувають випадки, коли провідним симптомом на початку захворювання є загальна слабкість, відмова від їжі. При цьому підвищення температури тіла, кашлю, задишки може не бути.

2.При пневмонії, викликаній гострою коронавірусною інфекцією, симптоми можуть з’явитися пізніше, ніж розвинулось саме захворювання – на 7-10 день хвороби. Кашель, задишка, порушення загального стану з’являються при великому обсязі ураження легеневої тканини. Запідозрити таку пневмонію можна регулярним виміром сатурації кисню за допомогою пульсоксиметра. Нормальні показники у дітей 97–100%.

3.У дитини 1 року життя запалення легень (пневмонія) протікає агресивніше і часто дає ускладнення. Інколи хворим грудним дітям важко пити або ковтати їжу, у них наростає токсико-ексикоз, знижується температура тіла, з’являються судоми, дехто може навіть знепритомніти.

 Діагностувати недугу допомагають скарги батьків, ретельно зібраний  анамнез хвороби, епідеміологічний анамнез, зміни в загально клінічних, бактеріологічних чи вірусологічних дослідженнях, пульсоксиметрія, дані УЗД легень,  рентген, а за потреби й  комп’ютерна томографія. На сьогодні, пневмонія – це перш за все  – клінічний діагноз.

 Батькам слід пам’ятати:

 Лікувати пневмонію самостійно вкрай небезпечно.

Якщо у Вас чи Вашої малечі з’явилися симптоми або підозра на пневмонію, негайно зверніться до лікаря!

Лише медичний фахівець може підтвердити або спростувати ваші сумніви, поставити діагноз і призначити відповідне лікування. Симптоми різних захворювань органів дихання  є дуже подібними, а несвоєчасне звернення до лікарів нерідко стає фатальним для пацієнта.

Пам’ятайте: самолікування, особливо із використанням антибіотиків, може значно ускладнити діагностику пневмонії та призвести до неочікуваних наслідків!!!

Профілактика пневмонії у дітей є одним із основних елементів глобальної стратегії зниження рівня дитячої смертності. Найбільш ефективним методом профілактики пневмонії визнано планову вакцинацію проти Hib-, пневмококової інфекції, кору та кашлюку, які є обов’язковими в Україні, за виключенням вакцинації від пневмококової інфекції ( вона в нашій державі- рекомендована, хоча є обов’язковою у календарі щеплень багатьох країн Європи та світу загалом).

Батькам слід пам’ятати:

що попередити важке захворювання завжди легше ніж вилікувати, тому бережіть себе та близьких, своїх прекрасних діточок, дбайте про їх здоров’я, вчасно проходьте профілактичні огляди у сімейних лікарів, вакцинуйтесь та своєчасно звертайсь за медичною допомогою.

Не забувайте, що при Міській дитячій клінічній лікарні Чернівецької міської ради ургентна служба працює 24/7, без вихідних та перерви, за адресою місто Чернівці, вулиця Буковинська, 4.

Наші високопрофесійні лікарі завжди готові надати батькам необхідну консультацію чи пораду, а за необхідності – негайно допомогти Вашій дитині.

Ольга Бабина, педіатр,
заступник генерального директора з медицини