Хірургічне відділення

21 вересня – День хірурга

АНАЛІЗУЄМО НАШУ РОБОТУ

21 вересня в Україні традиційно відзначають День хірурга.

Для мене особисто, як і для моїх колег по відділенню дитячої хірургії, усього медичного колективу дитячої лікарні, ці щорічні вересневі заходи – як певне підведення підсумків нашої роботи, як об’єктивна оцінка перемог і з’ясування причин невдач, які, на жаль, теж трапляються у нашій повсякденній практиці.

Професія хірурга – невід’ємна і важлива частина сфери медичних послуг, адже часто саме від досвіду, навичок та знань хірурга багато в чому залежить здоров’я хворого, а наша спільна робота у відділенні сприяє збереженню здоров’я і життя дитини.

Хірург обов’язковий учасник передопераційної діагностики маленького пацієнта, проведення операції та забезпечення післяопераційного хірургічного догляду і лікування.

Часто чую твердження, що хірург – лідер хірургічної команди, адже саме він, як капітан, повинен точно оцінити сильні і слабкі сторони інших членів операційної бригади, правильно організувати і контролювати весь хід операції, що в кінцевому підсумку йде на користь лікуванню пацієнтів.

Переконаний, що тільки за умови синергії інтелектуального потенціалу хірурга, належних комунікативних навичок, готовності брати відповідальність за необхідний ризик на себе та високого професіоналізму членів операційної команди – колег-асистентів, анестезіологів, операційних медичних сестер нам вдається знаходити правильні рішення у критичних ситуаціях та добиватися успіху у складних випадках, занедбаних патологіях, через несвоєчасне звернення за лікарською допомогою тощо.

Лікар – це вічний студент. Не виняток з цього правила хірурги, адже кожного року ми дізнаємося про нові медичні технології, вдосконалення практики ведення оперативних втручань, запровадження малоінвазивних операцій та багато іншого, що примушує кожного хірурга ретельно і без перерви вчитися, набувати нового досвіду, асистувати на операціях більш досвідчених колег, торувати власну дорогу до професійної досконалості.

Користуючись нагодою, хочу привітати усіх дитячих лікарів-хірургів нашого відділення, подякувати їм та нашим незмінним партнерам – анестезіологам, операційним медичним сестрам за важку самовіддану працю, за допомогу та підтримку, за сотні спільно врятованих життів маленьких пацієнтів, яким ми разом повернули радість буття.

Микола Хома,
завідувач відділення хірургії
міської дитячої клінічної лікарні
Чернівецької міської ради

 

— * —

Міжнародний день гінекологічного здоров’я

ГІНЕКОЛОГІЧНЕ ЗДОРОВ’Я – ЩО СЛІД ЗНАТИ

Гінекологічне здоров’я дівчаток до досягнення ними повноліття є дуже важливим фактором впливу, який вимагає особливої уваги як з боку батьків, так і з боку медичних фахівців. адже від нього залежить майбутнє здоров’я української нації.  В період пубертату організм зазнає значних змін, які в подальшому, впливають на репродуктивну систему. У підлітків обов’язково мають бути базові знання про: особисту гігієну, гормональні перебудови, першу менструацію, контрацепцію тощо. Це є ключовим для запобігання можливим проблемам у майбутньому.

Під час статевого дозрівання, яке у дівчаток зазвичай починається у віці 8-13 років, відбуваються значні зміни такі як;

Гормональний бум – підвищується рівень статевих гормонів, естрогену та прогестерону, це стимулює розвиток вторинних статевих ознак (збільшення молочних залоз, поява волосся на лобку та в пахвах).

Перша менструація – початок менструацій, який зазвичай припадає на вік 10-16 років, до цього віку дівчинка має володіти усією інформацією про цей стан.

Окрім фізіологічних змін, перехідний вік супроводжується значними психологічними змінами, що можуть впливати на самосприйняття та поведінку підлітків. Зміни в тілі можуть викликати у дівчат певну тривогу, сором’язливість або навіть страх. Важливо, щоб підлітки мали доступ до достовірної інформації та підтримки з боку батьків або медичних фахівців.

Гінекологічне здоров’я підлітків включає не лише моніторинг менструального циклу, але й запобігання різним інфекціям та захворюванням. Основні рекомендації щодо профілактики:

Гігієна: Дотримання правил особистої гігієни, використання м’яких засобів для миття, уникання агресивних хімічних речовин.

Регулярні обстеження: Відвідування гінеколога для профілактичного огляду є важливим елементом підтримки здоров’я.

Вакцинація: Вакцинація проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) може значно знизити ризик розвитку раку шийки матки у майбутньому.

Захист під час статевого акту: Використання презервативів для запобігання проникненню інфекцій, що передаються статевим шляхом, є необхідною мірою для здорового сексуального життя.

Освіта у сфері гінекологічного здоров’я має починатися ще до початку статевого дозрівання. Підлітки повинні бути обізнані про свої фізіологічні зміни, знати, як правильно доглядати за своїм тілом, і куди звернутися за допомогою в разі виникнення проблем.

Також важливою є підтримка з боку батьків. Відкрите спілкування на тему гінекологічного здоров’я допомагає підліткам почуватися більш впевнено і менш тривожно щодо змін у їхньому організмі.

Гінекологічне здоров’я підлітків є важливою складовою їхнього загального здоров’я і благополуччя. Раннє ознайомлення з основами догляду за репродуктивною системою, регулярні медичні огляди та підтримка з боку дорослих допоможуть підліткам краще зрозуміти і прийняти зміни, які відбуваються в їхньому організмі, а також запобігти багатьом проблемам у майбутньому.

Чимало корисної інформації ви дізнаєтесь, відвідавши особисту робочу сторінку дитячого доктора-гінеколога Зоряни Варфоломеєвої за посиланням:
https://www.instagram.com/dr.varfolomeieva?igsh=MTR3enB1OXp3aXh1aQ%3D%3D&fbclid=PAZXh0bgNhZW0CMTEAAaZMaVHLNJwlIoepPUthHzge9hZ9yHTlk4awHiX75aOy1HtPERNACWyUixc_aem_Fh-FYXJcmG_se07_rVuxEg 

Зоряна Варфоломеєва,
дитячий гінеколог

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

— * —

ВЕСТИ ЗА СОБОЮ НАСТУПНЕ ПОКОЛІННЯ

Національна асоціація медичних сестер-фахівців (NACNS) щороку, на початку вересня, проводить у більшості країн світу традиційні тижневі заходи, присвячені клінічним медичним сестрам. У багатьох країнах ця професія називається по-різному, однак вимоги до цієї посади залишаються завжди дуже високими.

У нас сьогодні вже є чимало суто українських професійних свят у сфері медицини, однак, переконаний, що говорити про роль медичних сестер у забезпеченні якісного лікувального процесу клінічної лікарні ніколи не зайве. Цей захід – «Тиждень клінічних медсестер» – ідеальний час для того, щоб відзначити їхню роль у спільній роботі з лікарями практично у кожному відділенні лікувального закладу.

Як завідувач хірургічного відділення дитячої лікарні повинен наголосити, що післяопераційний період завжди складний і вразливий до всіляких «медичних» несподіванок, та найперше – він залежить від якості відновлювальних процедур, вчасних перев’язок у період одужання кожного пацієнта, зрештою – від уваги, чуйності та скрупульозного ставлення до своїх обов’язків кожної медичної сестри. Особливо, – коли мова йде про діток, які часто ще не вміють говорити і не завжди можуть вчасно розповісти, що їх турбує, болить, як зробити одужання максимально комфортним!

У нашому відділенні працює колектив із сімнадцяти медичних сестер, їм усім – нашим сестричкам, я хочу подякувати за самовіддану роботу, щиру турботу про маленьких пацієнтів, яким, інколи, вони змушені заміняти на тривалий час рідних батьків, віддаючи тепло серця, забезпечуючи належне піклування.

Я хочу ще раз привернути увагу як нашого суспільства, батьків діток, які лікуються у медичних закладах, так і адміністрацій лікувальних установ, керівників системи охорони здоров’я і освіти України усіх рівнів: ми повинні не лише віддати належне тій цінній ролі, яку медичні сестри відіграють у охороні здоров’я та наданні медичної допомоги, але й дбати про безперервну підготовку та виховання наступного покоління медичних сестер, без роботи яких наша медична служба не буде спроможна забезпечувати високий рівень і бездоганну якість обслуговування.

Микола Хома,
дитячий хірург вищої категорії,
завідувач хірургічного відділення
Міської дитячої клінічної лікарні
Чернівецької міської ради