Всесвітній день обізнаності про пухлини головного мозку

Онкологія – серйозне захворювання, яке вимагає не тільки своєчасної діагностики та раннього виявлення новоутворень, але й застосування інноваційних технологій. Слід відзначити, що за останні роки, особливо із появою можливості участі у процесах діагностування штучного інтелекту,  значно виріс відсоток раннього діагностування цієї підступної хвороби. А це, у свою чергу, суттєво підвищує шанси хворих на одужання, або, щонайменше, значне покращення стану здоров’я та повернення до комфортного життя…

Сьогодні я хочу розповісти про свій досвід лікування дітей, у яких виявили пухлини головного мозку, та дати поради батькам: на що звертати увагу, як діяти, якщо виникла бодай найменша підозра на появу симптомів цієї хвороби, до кого звертатися за порадою і допомогою.

Коротко про теорію і розуміння, що таке «пухлини головного мозку» у дітей.

Головний і спинний мозок утворюють центральну нервову систему (ЦНС). Пухлини ЦНС можут бути доброякісними (не раковими) або злоякісними (раковими). Тим не менше, навіть доброякісні пухлини в ЦНС можуть викликати серйозні проблеми та призводити до летального наслідку.

У дітей пухлини головного та спинного мозку – другий за рівнем поширення вид раку після лейкозу. Приблизно до 20% випадків пухлин у дітей діагностуються у головному або спинному мозку. До прикладу, у США щорічно виявляють приблизно 4100 нових випадків пухлин ЦНС. Пухлини головного та спинного мозку визначені як основні причини смерті від раку у дітей.

Що я хочу як дитячий лікар-нейрохірург порадити батьками?

Перш за все, – не користуватися порадами Google, намагатися самим ставити діагноз та робити спроби якось зарадити цій хворобі!

Запам’ятайте, що тільки правильні дії батьків, дозволять не тільки врятувати життя дитині, але, у багатьох випадках кардинально добитися позитивного результату та повернути дитині здорове життя.

На що слід звертати увагу у першу чергу?

Існує чимало видів пухлин, симптоми прояву яких залежать від локалізації пухлини, її розмірів та швидкості трансформації, а також від віку та стадії розвитку дитини. Наведу найпоширеніші симптоми пухлин головного мозку:

  • Головний біль, особливо зранку
  • Нудота, особливо зранку
  • Проблеми із зором
  • Проблеми з мовою та слухом
  • Втрата рівноваги, проблеми з координацією та при ходінні
  • Судоми

Немає сенсу переліковувати усі симптоми пухлин головного та спинного мозку – вони можуть бути слабкими, важко пізнаваними навіть для спеціаліста. До того ж, ранні симптоми часто схожі на симптоми інших дитячих захворювань.

Отже, виключно, тільки професійна високотехнологічна діагностика, яка передбачає вивчення історії перенесених інших дитячих хвороб, огляд, неврологічне дослідження, аналіз крові та мультидіагностична візуалізація за допомогою сучасних приладів дозволяють швидко і якісно встановити діагноз.

Моя головна порада: при появі найменшої підозри на будь-які неприродні зміни у поведінці дитини, її розвитку тощо, – негайно звертайтеся до нашої Міської дитячої клінічної лікарні, що у місті Чернівцях на вулиці Буковинській, 4, де працює великий колектив високопрофесійних медичних науковців і практиків, які зроблять усе можливе, щоб вилікувати вашу дитину.

Я бажаю вам і вашим діткам міцного здоров’я, нехай вас береже Господь!

Аурел Рошка,
дитячий хірург вищої категорії,
дитячий нейрохірург,
заступник генерального директор
лікарні з хірургічної роботи