Медична реформа в Україні на другому етапі її реалізації ініціювала глибокі трансформаційні процеси у галузі: зокрема, відбувається переосмислення ролі й функцій вторинної ланки системи охорони здоров’я України. Сьогодні вже чітко вимальовуються контури впровадження реформи. Поруч із оптимізацією системи надання лікарської допомоги у стаціонарних умовах та реалізацією формули «безкоштовне медичне обслуговування для пацієнта», на основі аналізу стандартів і протоколів МОЗ, вивчення і аналітичної оцінки досвіду організації роботи кращих європейських та світових клінічних лікувальних закладів і, зокрема, лікарні швидкої медичної допомоги м. Сучава (Республіка Румунія) – партнера по міжнародному пілотному проекту ЄС щодо створення відділень невідкладних станів у транскордонній зоні України і Румунії, багатьох закладів «страхової медицини» країн ЄС, у порядку денному діяльності адміністрації комунального некомерційного підприємства «Чернівецька міська клінічна лікарня» набуває принцип наукової організації праці, який поєднує кращий досвід лікувальної практики із раціоналізацією системи господарювання.
Як зазначив на одній із «п’ятихвилинок» генеральний директор лікарні Сергій Сторожук, застосування форми господарювання комунальне некомерційне підприємство у практиці діяльності клінічної лікувальної установи створило абсолютно нову конфігурацію управління діяльністю медичного суб’єкта специфічної господарської діяльності.
Наразі вже стало очевидним, що керівники таких підрозділів, як бухгалтерія і економічний відділ, цифрових технологій та технічної політики, із «статистів» діяльності через обмеженість своїх повноважень у лікувальному процесі до реформи набули функції ключових «гравців». Саме вони, спільно із медичними працівниками лікарні, формують лікувальну і економічну спроможність закладу, планують і будують ресурсну базу розвитку, вдосконалюють і розширюють спектр медичних послуг, які повинен і може надавати спеціалізований медичний заклад.
Остання виробнича нарада, проведена у формі умовно «виїзної» на місці дислокації новостворюваного відділення консультативної допомоги, переконливо засвідчила, що рівень професійної підготовки, як і рівень особистої відповідальності, а, точніше, умотивованості у результатах власної праці стає пропорційною до нових умов діяльності.
Є звичним і усталеним, що професійні обов’язки медперсоналу середньої ланки це – надання термінової долікарської допомоги, асистування лікарям у проведенні операцій, догляд за хворими у лікарнях і амбулаторно, виконання таких медичних процедур, як ін’єкції і вимірювання артеріального тиску, надання хворим ліків, робота з медичною документацією (рецепти, довідки, направлення на обстеження).
Сьогодні із розвитком форм і методів медичної допомоги багато обов’язків лікаря стали переходити до медичної сестри. У зв’язку з цим, з’явилися нові моделі сестринської допомоги. У кожній моделі реалізується досвід, освіта, світогляд і переконання медичних сестер, які їх створюють.
У світовій практиці сестринської справи нараховується більше тридцяти моделей діяльності, які змінили ролі, функції та організаційні форми роботи медичних сестер нової генерації. Водночас ці спеціалісти мають необхідну кваліфікацію і готові працювати в нових умовах – розвивати сестринську практику через критичне осмислення, розуміння принципів менеджменту, застосування на практиці результатів наукових досліджень. Як приклад, – посада медсестри рівня «бакалавр» не лише стає більш престижною, але й відкриває для працівника нові професійні преференції за рахунок розширення можливостей, розвитку та самореалізації.
До речі, значний внесок у справі утвердження авторитету медсестринства в галузі охорони здоров’я області й України належить Валентині Данилюк, заступникові генерального директора лікарні з медсестринства, «Заслуженому працівникові охорони здоров’я України».
Набувши великий стаж практичної роботи та досвід у організації діяльності середнього медичного персоналу, В.Данилюк не лише дбала про зростання професійного рівня медсестер, набуття ними досвіду, але й заохочувала до отримання середньої спеціальної та вищої освіти, постійно слідкувала за своєчасним кар’єрним зростанням своїх колег. Рекомендації заступника директора з медсестринства кращих спеціалістів до призначення на керівні посади у лікарні завжди виважені і, як результат, засвідчують високу ефективність участі таких спеціалістів у реалізації головного завдання дитячої клінічної лікарні – дбайливо і професійно оберігати здоров’я і життя усіх пацієнтів.
Керівником лікарні спільно із заступниками та завідувачами клінічних відділень нещодавно було проведено тематичний обхід та перевірку стану підготовки структурних підрозділів закладу – «відділення невідкладних станів» та «планової консультативної допомоги» дитячої лікарні, які найближчими днями заплановано відкрити у корпусі імені Ісидора Боді, що дислокується по вул. Буковинській, 4 міста Чернівців.
Відділення невідкладних станів, яке очолив дитячий нейрохірург Аурел Рошка, включене до структури лікарні у червні 2020 року і проходить етапи підготовки до повноцінної роботи у рамках міжнародного пілотного проекту «Невідкладна допомога для дітей транскордонного регіону» – створення транскордонної системи доступу до невідкладної допомоги дітям шляхом відкриття відділень невідкладної допомоги та уніфікації медичних стандартів надання невідкладної медичної допомоги у лікарнях м. Чернівці (Україна) та м. Сучава (Румунія)»
Одним із етапів розгортання відділення є створення функціонального підрозділу «Планово-консультативної допомоги дитячому населенню». Очолити цей блок адміністрація лікарні довірила старшій медичній сестрі відділення невідкладних станів Надії Проданюк, яка за період роботи у лікарні здобула вищу категорію із ведення медичної статистики, нині навчається у Чернівецькому відділенні Київського ВНЗ «Міжрегіональна академія управління персоналом», користується заслуженою повагою серед колег.
Усі організаційні клопоти (враховуючи, що бюджетних коштів на ремонт приміщень, у яких понад сім років працювало тимчасово «підселене» відділення пологового будинку №1, як і на розгортання відділення у поточному році не було виділено) та усю підготовчу роботу взяли на себе нові керівники структурних підрозділів – Аурел Рошка та Надія Проданюк.
Перед новим колективом та його керівниками постала низка проблем щодо необхідності вирішення поточних завдань, пов’язаних із відкриттям відділення: проведення інсталяційного ремонту та виконання нормативів по забезпеченню доступності об’єкту для маломобільних груп населення, підбір та підготовка нових кадрів, виконання інших регламентних робіт, що передбачені протоколами МОЗ та вимогами НСЗУ, технічне оснащення та встановлення необхідних програмних продуктів для ведення прийому пацієнтів тощо.
Мета створення «Консультаційного відділення» – полегшити доступ пацієнтів до отримання медичних послуг, при найменшій підозрі на складні випадки чи об’єктивну ситуацію необхідності надання невідкладної допомоги вжити оптимальних заходів для організації надання такої допомоги, забезпечити безкоштовну висококваліфіковану амбулаторну допомогу в умовах клінічної лікарні із залученням спеціалістів і лікарів клінічної установи і науковців – кафедральних працівників медичного університету, а також із оперативним використанням методів інструментального обстеження сучасним лабораторним обладнанням.
Доброзичлива інспекція колег допомогла краще оцінити деякі технічні деталі роботи, уточнити терміни завершення підготовчих робіт, окреслити питання, з яких необхідно надати допомогу новостворюваним колективам на рівні керівництва лікарні для успішного старту нових видів медичних послуг за стандартами НСЗУ.
P.S. Коли готувався до опублікування цей матеріал, надійшла приємна звістка: наш колега, завідувач відділенням невідкладних станів Аурел Рошка, обраний депутатом обласної ради.
Щирі привітання, Пане Ауреле, від колективу лікарні й побажання творчої наснаги, такої ж успішної діяльності й на ниві самоврядування!
Центр комунікації
КНП «Міська дитяча клінічна лікарня»