22 липня – Всесвітній день мозку

У цій публікації пропонуємо до уваги читачів цікаві факти про головний мозок, про які розповість Аурел Рошка, заступник генерального директора з хірургічної роботи Міської дитячої клінічної лікарні Чернівецької міської ради, дитячий нейрохірург.

Моя практична діяльність дитячого хірурга – нейрохірурга переконливо доводить, що недостатня поінформованість батьків та родичів дитини про загрози здоров’ю та нормальному розвитку дитини часто призводять до складних і трагічних випадків, які було можливо оминути або попередити.

Сьогоднішня розповідь про мозок людини базується на загальновідомій інформації, яку можна знайти навіть у інтернеті, але вона помножена на приклади багаторічного практичного досвіду.

Для мене важливо донести до батьків дитини усвідомлення того, що дрібниць у питаннях здоров’я малюка не буває, що вчасно виявлена патологія дозволяє лікарю надати ефективну допомогу. А правильний догляд за зростанням і розвитком дитини оснований на знаннях, на розумінні того, на що звертати увагу, коли дитина грається, коли їсть, коли відпочиває, – дозволить попередити складні захворювання. Будьте уважними і не знехтуйте першими «сигналами» організму маленької людини про можливу серйозну загрозу її здоров’ю та життю.

Трохи теорії: головний мозок людини складається із близько 100 млрд нейронів. Кожен з них утворює близько 1000 зав’язків з іншими нейронами. Таким чином, загальна кількість зв’язків між нейронами – синапсів – оцінюється у 100 трильйонів. Вони пов’язані між собою за допомогою електричних і хімічних сигналів. Кожен нейрон складається з трьох основних частин: тіла клітини (соми), аксона та дендритів. Електричні сигнали проходять від соми вздовж аксона і до його закінчення. Там електричні сигнали перетворюються на хімічні, які переміщуються між нейронами через синаптичну щілину. Ці «хімічні месенджери» називаються нейромедіаторами. Вони перетинають синапс і зв’язуються з рецепторами на сусідніх нейронах. Нейромедіатор і рецептор взаємодіють як ключ та замок. Коли «ключ» повертається в «замку», або коли нейромедіатор зв’язується з рецептором, повідомлення передається нейрону.

Головний мозок людини – складна інтегрована система, яка координує всі функції організму від простих сенсомоторних функцій до складних когнітивних операцій. На допомогу батькам хочу ще раз нагадати про особливості роботи мозку, та допомогти краще розуміти, як допомогти дитині вирости здоровою.

Тож який механізм запам’ятовування? Як правило, коли людина переживає у своєму житті новий досвід, її головний мозок запам’ятовує цю подію за допомогою зміни зв’язків між нейронами.

Коли мозок перестає «дорослішати»? Наш мозок продовжує розвиватися і в дорослому віці. Зокрема, префронтальна кора головного мозку, яка є важливою для міркувань і прийняття рішень, повністю формується приблизно до 25 років.

Чи мозок людини теж відпочиває? Якщо немає пошкодження мозку, більшість його ділянок певною мірою активні весь час. Навіть коли ви думаєте, що не використовуєте свій мозок, наприклад під час сну, нейронні мережі працюють.

Що означає термін «одночасне відчуття»? Деякі люди можуть чути кольори, бачити звуки та смакувати слова. Це явище називається синестезією (synaesthesis – одночасне відчуття), що описує властивість людини переживати водночас враження, одержані від кількох органів чуття.

Чи не шкодить мозкові напружена розумова робота? Дослідження показують, що регулярна робота мозку дозволяє запобігти розвитку синдрому Альцгеймера. А вивчення чогось нового, як і заняття незвичним видом діяльності – найкращий спосіб розвивати мозок.

 Чи слід тренувати мозок? Для ефективного тренування мозку рекомендується виходити за рамки виконання одноманітних завдань, вивчати іноземні мови, грати на музичних інструментах, читати. Корисними будуть подорожі та нові знайомства (спілкування).

Правильне харчування, здоровий сон, фізична активність та контроль факторів ризику розвитку серцево-судинних захворювань (артеріальний тиск, рівні холестерину та глюкози в крові), можуть сприяти підтриманню когнітивних функцій протягом усього життя.

І на завершення.

Шановні батьки і родина малюків. Ми, лікарі, можливо краще за інших знаємо, як ви любите своїх діток. І як болісно переживаєте, коли дитина захворіла і ви чекаєте від лікарів діагнозу, пояснення, як лікувати і який прогноз…

Не нехтуйте порадами сімейних і профільних лікарів, суворо дотримуйтесь графіків періодичних перевірок стану здоров’я дитини у лікувальному закладі, одразу звертайтеся до лікарів, коли у вас виникла бодай найменша підозра про можливе захворювання.

У подібних випадках кожна секунда на вагу золота. Ми чекаємо на вас у нашій Міській дитячій клінічній лікарні Чернівецької міської ради на вул. Буковинській, 4 і завжди готові вам допомогти – щоденно, без вихідних, цілодобово.

Аурел Рошка, дитячий нейрохірург

На фото: талант, досвід, емоції кожного лікаря, а особливо – хірурга, коли лікар приходить у операційну і бачить дитину, яка потребує його допомоги, – сконцентровані на роботі: адже часто у “руках” операційної бригади не лише здоров’я, але й життя маленького пацієнта.