Міжнародний день боротьби з розладами харчової поведінки відзначається 30 листопада, та прийнято позначати емблемою «синьої стрічки». Ця ініціатива проводиться щорічно протягом багатьох років.
Головна мета заходів – привернути увагу до цієї проблеми батьків та дорослих, поширити обізнаність про важливість профілактики та раннього виявлення цього виду розладу харчової поведінки.
Лікарі звертають увагу на останні дослідження, які доводять, що в багатьох випадках діти, підлітки та дорослі, які страждають від розладу харчової поведінки, мають й інші додаткові симптоми. Зокрема, – найчастіше супутніми розладами є депресивні, тривожні та особистісні розлади. З цієї причини відновлення після розладу харчової поведінки може бути ускладнене супутніми проблемами настрою, які можуть проявлятися впродовж усього процесу.
Сьогодні ми хочемо зосередити особливу увагу батьків на найпоширеніших симптомах розладів харчової поведінки у підлітків, та, зокрема, дівчаток. Слід пам’ятати, що перебіг поведінкової психології дитини залежить як від впливу соціуму, у якому дитина перебуває у школі та за її межами, так і від виду захворювання.
Однак, ми лікарі гастроентерологи та психологи, систематизуємо декілька загальних поведінкових «сигналів», які можуть вказувати на наявність симптомів розладу харчової поведінки:
- зацикленість або надмірна увага до проблем калорійності їжі або до проблеми зайвої ваги;
- обмеження або відмова від вживання їжі у громадських місцях;
- невмотивоване чергування періодів голодування та переїдання;
- постійне штучне очищення організму;
- низька самооцінка, депресія;
- сигнали перших проблем зі здоров’ям: анемія, порушення роботи серця, остеопороз, порушення у роботі щитовидної залози;
- почуття провини після їди та деякі інші прояви.
Симптоми захворювання можуть з’явитися та розвиватися непомітно. Спочатку батьки та близькі друзі можуть ці сигнали у поведінці не помітити. Однак, у процесі розвитку захворювання розладу харчової поведінки підлітків, фізичні та психічні прояви стають все помітнішими.
Як же зарадити цій загрозі?
За багаторічну практику роботи дитячим лікарем та керівником гастроентерологічного відділення можу переконано стверджувати та радити батькам: проблема розладу харчової поведінки у підлітків комплексна. Достеменно переконатися у її розвитку, поставити правильний діагноз та призначити ефективне лікування можна виключно за умови співпраці батьків та профільних лікарів.
Отже, якщо ви, шановні батьки, промітили будь-які перші тривожні сигнали поведінки дитини, консультуйтеся негайно з спеціалістами сімейної медицини, звертайтеля до лікарів Міської дитячої клінічної лікарні, що розташована у місті Чернівцях на вулиці Буковинській, 4 та працює цілодобово і без вихідних.
У стаціонарному відділенні лікарні працюють висококваліфіковані дитячі лікарі- гастроентерологи, які здатні вам допомогти вилікувати дитину та повернути їй здоровий і комфортний спосіб життя.
Віра Клічук,
дитячий лікар-гастроентеролог вищої категорії,
завідувач гастроентерологічного відділення
Міської дитячої клінічної лікарні Чернівецької міської ради