ЩО БАТЬКИ ПОВИННІ ЗНАТИ ПРО СКОЛІОЗ

З 25 червня в Україні традиційно проводяться заходи, спрямовані на боротьбу із сколіозом. Щорічна подія виникла у 2013 році з ініціативи Асоціації сколіозу Великобританії – SAUK. Ці червневі заходи у третій декаді місяця мають щорічний характер і покликані поширювати обізнаність людей та, зокрема, батьків маленьких діток, про підступну хворобу.

Сколіоз – це викривлення хребта, яке стало грізною проблемою для сучасної цивілізації. Зниження фізичних навантажень, спрощення програм фізичного виховання у школі, нерозуміння багатьма батьками того, що тривале і часте сидіння дитини біля комп’ютера, нерегульоване користування різними гаджетами негативно впливає не лише на зір та психіку дитини, але й може призвести до незворотних патологій розвитку скелету у цілому та хребта зокрема.

Дитячі лікарі діляться своїми тривогами не дарма: сьогодні сколіоз швидко «молодшає», його часто діагностують у дитячому віці – до 80% школярів та дошкільнят уже мають ознаки цієї хвороби. Тому батьки повинні пам’ятати – раннє діагностування хвороби, дозволяє її вилікувати та не допустити подальшого погіршення стану здоров’я малюка.

Сьогодні майже усе доросле населення нашої держави, як і діти зокрема, користується інформацією із інтернету.

Тому хочу лише навести трохи загальної інформації, декілька прикладів, які допоможуть зрозуміти загрози для здоров’я та комфортного життя підлітка, а згодом – і дорослої людини, та дати поради батькам, як діяти, якщо вони помітили перші симптоми хвороби у свого малюка.

Отже, більшість пацієнтів із діагностованим сколіозом – це діти віком 10-15 років. Найпоширенішим видом сколіозу є ідіопатичний сколіоз, що означає сколіоз, викликаний невідомими причинами, зокрема, хвороба може бути спричинена поєднанням генетичних факторів і зовнішніх чинників, таких, як травма, неправильна осанка під час тривалого сидіння, неправильне харчування, інфекція або гормональні зміни.

Хворі із сколіозом можуть жити нормальним життям і займатися більшістю видів діяльності, включно з фізичними вправами і спортом.

Які ж симптоми свідчать про перші ознаки захворювання? Перш за все, це – нерівне позиціонування плечей (його видно на деформації малюнку одягу, коли горизонтальні лінії ми бачимо, як діагональні), а також зміна позиції лопаток.

Ранній сколіоз часто супроводжується болем у спині та ногах, спазмами м’язів, ускладненням дихання та травлення. Захворювання у дітей може провокуватися неправильним навантаженням (носіння рюкзака чи сумки на одному плечі), неправильним сидінням за партою чи столом, відсутність належного фізичного навантаження.

Сучасна ортопедія набула значного розвитку, запроваджуються інноваційні методики лікування, майже стовідсотково ми уміємо ефективно допомагати хворим, якщо батьки вчасно звернулися за допомогою до дитячих лікарів-ортопедів. У підлітковому віці – у 14-18 років, – хвороба піддається лікуванню вкрай важко, а після 20 років – виправлення патології можливе тільки шляхом складного оперативного втручання.

Шановні батьки, пам’ятайте, що сколіоз у дитини не вирок, якщо вчасно надати необхідну кваліфіковану медичну допомогу. Міська дитяча клінічна лікарня Чернівецької міської ради, яка знаходиться за адресою м. Чернівці, вул. Буковинська, 4, має високопрофесійне відділення дитячої ортопедії та травматології.

Наші лікарі запрошують вас з дітьми на діагностику та огляд.

Не нехтуйте загрозами патологій: звертайтеся до нас і ми завжди готові надати необхідну консультацію, пораду та допомогу вам і вашій дитині.

Олександр Прокопчук,
дитячий лікар, хірург-ортопед