Вже давно стало аксіомою, що більшості інфекційних хвороб легше запобігти, своєчасно вакцинувавшись, ніж їх лікувати. Найперше, це стосується наших дітей. В Україні, як і в багатьох країнах Європи і світу, для цього затверджений Національний календар профілактичних щеплень.
Це – документ, який визначає перелік і необхідну кількість доз щеплень від інфекційних хвороб та оптимальні терміни їх введення для найефективнішого захисту пацієнта. Орієнтуючись на рекомендації ВООЗ, у цьому календарі передбачено щеплення проти десяти інфекційних захворювань: гепатиту «В», туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, гемофільної інфекції (Hib), кору, краснухи й епідемічного паротиту («свинки»).
Кожного року лікарі КНП Міська дитяча клінічна лікарня Чернівецької міської ради проліковують декілька тисяч маленьких пацієнтів і змушені констатувати, що серед хворих дітей ще досить високий відсоток таких, яким свого часу батьки не дали згоду зробити зчеплення або просто пропустили ці терміни. Часто такі дії призводять до різних ускладнень перебігу захворювання, іноді – до трагічних наслідків!
Які ж щеплення і в якому віці потрібно робити згідно з Національним календарем?
- Гепатит В: протягом першої доби життя, а також у 2 та 6 місяців.
- Туберкульоз: у проміжку між 3 і 5 добою життя.
- Кір, паротит, краснуха (у складі комбінованої вакцини): у 12 місяців та 6 років.
- Дифтерія, правець (у складі комбінованої вакцини): у 2, 4, 6, 18 місяців, 6 та 16 років. Це щеплення треба повторювати раз на 10 років і в дорослому віці: у 26, 36, 46 років і далі.
- Кашлюк (у складі комбінованої вакцини): у 2, 4, 6, 18 місяців.
- Поліомієліт: інактивована вакцина (ІПВ) – у 2 та 4 місяці, оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ) – у 6 та 18 місяців, а також 6 та 14 років.
- Хіб-інфекція: у 2, 4 та 12 місяців.
Хочу звернутися до батьків маленьких дітей: усі процедури, передбачені Національним календарем профілактичних щеплень, скоординовані із заходами Державної медичної допомоги в Україні у 2022 році, лікарська допомога безкоштовна для пацієнтів, вакцини для таких щеплень держава закуповує власним коштом.
Їх можна отримати та зробити безоплатно у педіатра чи сімейного лікаря, з яким укладено декларацію, або у будь-якому медичному закладі первинної ланки міста Чернівці.
Важливо знати:
- в умовах військового стану – щеплення можна зробити у найближчому до вас закладі охорони здоров’я. Декларацію для цього переукладати не потрібно;
- деякі вакцини є однокомпонентними (захищають від одного захворювання), інші – багатокомпонентними (від двох чи більше захворювань). Всі вакцини, зареєстровані в Україні, є якісними, ефективними та безпечними;
- якщо ви пропустили якусь із доз щеплень, не варто панікувати. Пропуск вакцинації не означає, що треба розпочинати серію щеплень спочатку. Незалежно від того, скільки минуло часу, потрібно звернутися до лікаря і надолужити пропущені дози якомога швидше. Що робити, щоб відновити історію зроблених щеплень, – читайте у інформаційному матеріалі «Як отримати дані про проведені щеплення: рекомендації МОЗ для біженців і переселенців».
Рекомендоване, а за порадою лікаря після огляду дитини, і дозволене одночасне введення кількох вакцин або використання багатокомпонентних щеплень (тих, які захищають від декількох хвороб).
Це – нормальна світова практика. Якщо ви обрали кілька вакцин, їх потрібно вводити в різні ділянки тіла.
Правила поєднання вакцин для профілактики різних інфекційних хвороб в Україні визначені наказом МОЗ №595 від 16.09.2011.
Шановні батьки! Не зволікайте із прийняттям правильного рішення, захистіть ваших дітей від серйозної небезпеки, яку несуть перелічені вище захворювання, якщо вчасно не виробити імунітет до них у маленьких пацієнтів!
Адміністрація, лікарі КНП Міська дитяча клінічна лікарня, що у м. Чернівцях, на вул. Буковинській, 4, гостинно запрошують як чернівчан, так і жителів області, усіх вимушених переселенців, у кого є діти, звертатися до нас для консультації лікаря, профілактичного огляду дітей та отримання рекомендацій щодо їх вакцинування!
Аурел Рошка,
заступник генерального директора
КНП Міська дитяча клінічна лікарня