Інформаційний сайт
Комунального некомерційного
підприємства м. Чернівці

ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я В УКРАЇНІ: РЕФОРМА ІНФРАСТРУКТУРИ

Нещодавно у галузі охорони здоров’я України відбулася серія нарад на Національному та регіональних рівнях, присвячених новому, інфраструктурному етапові реалізації чергового кроку медичної реформи.

У цьому зв’язку, відповідно до видів медичної допомоги, яка надається у закладах охорони здоров’я госпітального кластера, мережа закладів охорони здоров’я буде поділена на надкластерні, кластерні та загальні лікарні.

Такий раціональний підхід до формування інфраструктурної частини реформи охорони здоров’я в Україні дозволить остаточно розпрощатися із “застарілою” системою, як у підходах до формування мережі лікарень, так й у візуальному сприйнятті самих лікарень та їхньому матеріально-технічному оснащенні, однак, як і будь-яка реформа, це викликає чимало запитань у суспільстві…

Задекларований МОЗ України порядок «монтування» інфраструктури медичної галузі ставить нові серйозні завдання і для нас – адміністрації і колективу КНП Міська дитяча клінічна лікарня. І мова йтиме не лише про утримання функціональних та іміджевих позицій лікувальної установи, які завойовувалися високим професіоналізмом усього персоналу, але й про збереження лікарських команд усіх відділень, наявної чисельності тощо.

Більше того, якщо аналізувати структуру медичних послуг, яка сформувалася впродовж декількох десятків років у сфері дитячої медицини, то очевидно, що як міський, так і обласний лікувальний заклад мають свої пріоритети, напрацьовані до досконалості високого ґатунку, методики лікування тощо, особливо, якщо вести мову про дитячу хірургічну школу.

Нові принципи реформування інфраструктури галузі також передбачають, що медичні заклади будуть забезпечуватися обладнанням відповідно до свого рівня у госпітальному окрузі, а зусилля адміністрації та колективів лікарень будуть спрямовані на  постійне покращення якості послуг, які надаються людям, ефективне використання наявних ресурсів та аргументоване доведення необхідності технічного переозброєння відповідно до вимог часу.

Госпітальне планування повинно спростити доступ пацієнта до медичних послуг, покращити їхню якість та ефективно використовувати ресурси.

При цьому викликає тривогу аналіз реалізації попередніх етапів реформи, коли у рішеннях НСЗУ часто виникала диспропорція у фінансуванні між медичними закладами первинної і вторинної ланки, на «льоту» змінювалися критерії і вимоги щодо групування видів медичних послуг, а у результаті – було складно планувати як роботу лікувальної установи, так і фінансові надходження за проліковані випадки.

Цими днями до Федерації роботодавців Чернівецької області надійшов лист від Голови ради Всеукраїнського об’єднання організацій роботодавців охорони здоров’я (ВООРОЗ) пана  Святослава Ханенко з інформацією про результати офіційних консультацій у рамках соціального діалогу на Національному рівні із керівниками МОЗ України та НСЗУ з метою широкого залучення громадськості при розробці і виконанні заходів по виконанню Законів України NN 2347 та 2494 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення надання медичної допомоги”.

Нашими колегами проведено значну роботу, але цього, на моє переконання, буде недостатньо без активної участі регіонів. Тому ми, працівники медичної галузі,  повинні підтримати цю ініціативу нашого Всеукраїнського об’єднання – ВООРОЗ та активно включитися у обговорення нових законодавчих документів

Консультації Сторін соціального діалогу – роботодавців, профспілок, органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, є прямим завданням відповідного Закону України, у тому числі – у сфері питань охорони здоров’я на всіх рівнях та забезпечення вищими органами управління галузі ментального здоров’я та психосоціальної підтримки медичних працівників на робочому місці.

Поза всяким сумнівом, має місце нагальна необхідність активної участі членів обласних організацій роботодавців, наших соціальних партнерів – галузевої профспілки, місцевих органів управління галуззю, депутатів рад усіх рівнів у аналізі проектів рішень Кабінету Міністрів України щодо порядку формування та функціонування госпітальних округів та госпітальних кластерів, методики визначення потреб населення у медичній допомозі; методики розрахунку вартості послуг з медичного обслуговування та багатьох інших супутніх питань.

Ми добре усвідомлюємо як важливість осучаснення галузі, так і нашу спільну відповідальність за створення умов для динамічного розвитку медицини в Україні.

У грудні поточного року ми плануємо провести конференцію Організації роботодавців охорони здоров’я Чернівецької області. У цьому зв’язку звертаюся до колег – керівників медичних установ міста й області, працівників галузі взяти участь у широкому й змістовну обговоренні усіх проблемних питань охорони здоров’я.

Ми запрошуємо усіх небайдужих до громадянського обговорення і дискусії: нашу думку повинні почути. Спільно зробимо Україну непереможною!

Просимо надсилати ваші пропозиції і коментарі на електронну пошту обласної галузевої організації роботодавців охорони здоров’я <chernivtsi_ogoroz@ukr.net>

Дмитро Білоус,
в.о. генерального директора
КНП Міська дитяча клінічна лікарня,
Заступник голови Обласної галузевої
організації роботодавців охорони здоров’я
Чернівецької області