Міністерство охорони здоровʼя ініціює зміни до Національного календаря профілактичних щеплень, які будуть впроваджені з 2026 року.
Серед новацій, довкола яких зараз триває громадське обговорення, впровадження вакцинації проти ВПЛ (вірусу папіломи людини), зміна вакцини для щеплення проти поліомієліту, зміни до графіку вакцинації проти кору, туберкульозу та гепатиту В.
Нагадуємо, що наразі на громадське обговорення представлено проєкт наказу МОЗ «Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні». Зміни розроблені з урахуванням міжнародних рекомендацій та базуються на основі позиції Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (№ 19-11/2024-1) та викладені у порівняльній таблиці.
Аби проінформувати громадськість про заплановані зміни, в брифінгу для ЗМІ, що відбувся в МЕДІАЦЕНТРІ УКРАЇНА, взяли участь:
- Ігор Кузін,заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар України;
- Федір Лапій, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), лікар-інфекціоніст;
- Вероніка Пацко, клінічний онколог, Національний інститут раку
Спікери обговорили наступні теми:
- Зміни до Національного календаря профілактичних щеплень з 2026 року (щеплення проти ВПЛ, перехід на комбіновані вакцини та зміна схем за віком). Які зміни запропоновані та чому?
- Впровадження обов’язкового щеплення проти ВПЛ: в якому віці проводитимуть безоплатну вакцинацію?
- Зміна віку та схем вакцинації проти інфекційних захворювань: що передбачено?
«Країни світу періодично оновлюють свої календарі щеплень, базуючись на рекомендаціях ВООЗ, Центру контролю захворювань США (CDC) та інших міжнародних організацій — це поширена практика.
Зміни, запропоновані для українського Календаря з 2026 року, дозволять гармонізувати підходи до імунізації з європейськими стандартами та впроваджувати сучасні стратегії.
Наприклад, у більшості європейських країн вакцинація проти ВПЛ є частиною обов’язкової програми, вона ефективна і необхідна для України. Щороку у світі вакцинація запобігає 3,5-5 мільйонам смертей від таких захворювань, як дифтерія, правець, кашлюк, грип та кір. Особливо вразливі до таких хвороб діти і дорослі, які не мають щеплень взагалі або пропустили якесь із щеплень за графіком.
Зокрема, використання комбінованих вакцин дозволять скоротити кількість ін’єкцій для дитини та візитів до кабінету лікаря для її батьків», — пояснює заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.