Лікарі-офтальмологи знають все про “дзеркало нашої душі” – очі. Сьогодні завдяки сучасному рівню знань і технологій можна запобігти розвитку патологій приблизно у вісімдесяти відсотків хворих з виявленими очними захворюваннями. Головне – приблизно стільки ж захворювань піддаються лікуванню. Однак, несвоєчасна діагностика може привести до незворотної втрати зорових функцій.
Лікар-офтальмолог, професор, доктор медичних наук Буковинського державного медичного університету Ярослав Пенішкевич ділиться думками, як запобігти важким захворюванням очей.
Щорічно, у другий четвер жовтня, за рішенням ВООЗ відзначають Всесвітній день зору. Це – захід, покликаний привернути увагу людей до проблеми збереження зору і навчити, що турбота про здоров’я очей є важливою для кожного з нас.
Цього року Всесвітній день зору покликаний також змусити всіх, кого проблеми зору ще не турбували, усвідомити, а тих, хто має повноваження надавати кваліфіковану лікарську допомогу, – допомогти розв’язати проблеми тим, хто вже має порушення зору, або тих, у кого стан зору став критичним.
Крім того, цей день є основним заходом глобальної ініціативи з профілактики сліпоти «Бачення 2020: право на зір», створеної Всесвітньою організацією охорони здоров’я та Міжнародним агентством з профілактики сліпоти.
Порушення і втрата зору є надзвичайно серйозною проблемою. Про це свідчать такі дані: у всьому світі близько 285 мільйонів осіб страждають від порушень зору, з них 45 мільйонів — сліпі і понад 200 мільйонів мають знижений зір. Серед основних причин сліпоти є глаукома, вікова дегенерація жовтої плями, помутніння рогівки, діабетична ретинопатія, катаракта, захворювання очей у дітей, які пов’язані з порушеннями рефракції, сліпота через зміни структур органу зору, що обумовлені цукровим діабетом.
Збільшення кількості людей похилого віку зумовлює зростання захворювань пов’язаних з віком, зокрема серцево-судинних та ендокринних, для яких характерним є поступове зниження та втрата зорових функцій.
Серед первинних інвалідів по зору в Україні найтяжчі ступені інвалідності (1 та 2 групи) мають хворі на глаукому (I гр. – 36,7 %, II гр. – 14,8 %). Вірогідність сліпоти на одне око через 20 років після виникнення глаукоми становить 27 %, на обидва – 9 %. Сліпота внаслідок глаукоми невиліковна, однак, своєчасна діагностика та лікування з регулярним контролем допомагають зберегти зорові функції на довгі роки. Факторами, які можуть спричинити зростання кількості інвалідів, хворих на глаукому, є пізня діагностика хвороби на момент її виявлення та недостатня поінформованість населення щодо важкості захворювання та необхідності постійного дотримання режиму лікування.
Майже третина сліпих та слабкозорих спостерігається серед інвалідів з патологією очного дна (27,6 %). Це пов’язано із зростанням в Україні поширеності судинних захворювань, цукрового діабету, що призводять до тяжких змін з боку сітківки. Світова офтальмологічна спільнота вкрай стривожена дедалі зростаючою кількістю сліпих людей у світі, мабуть тому жовтень позначено ще одним днем – Міжнародним днем білої тростини (White Cane Safety Day), який у 1970 році було запроваджено з ініціативи Міжнародної федерації сліпих (International Federation of the Blind) і відзначають щороку 15 жовтня.
Останнім часом збільшилася також і кількість порушень зору внаслідок розвитку короткозорості, астигматизму тощо у дітей. Так, серед дитячого населення поширеність короткозорості складає 30 % серед усіх захворювань очей, серед дорослого – 12 %. Користування електронними пристроями, недотримання зорової гігієни, недостатній рівень обізнаності населення щодо профілактики розвитку короткозорості – основні причини такої ситуації.
Саме тому адміністрація Міської дитячої клінічної лікарні Чернівецької міської ради значну увагу приділяє створенню умов для консультування, діагностики можливих захворювань та лікування діток із патологіями раннього порушення зору. При лікарні створюється спеціалізований «Центр травматології і ортопедії, нейрохірургії і офтальмології», у якому надають консультації і лікують складні захворювання високопрофесійні спеціалісти, консультують знані науковці.
Втім, більшість випадків розвитку короткозорості, настання інвалідності внаслідок глаукоми, захворювань сітківки можна попередити, якщо дотримуватися зорової гігієни, і, хоча б один раз на рік, відвідувати лікаря-офтальмолога, адже рання діагностика захворювань та своєчасне лікування, моніторинг перебігу хвороби здатні на довгі роки зберегти здоров’я очей. Такі скарги, як поява мушок перед очима, випадіння в полі зору, затуманення або погіршення зору, викривлення прямих ліній, часта зміна окулярів можуть свідчити про захворювання сітківки та зорового нерва й потребують негайної консультації лікаря.
Всесвітній день зору – чудовий привід замислитися, наскільки важливу роль зір відіграє у нашому житті, а також над тим, що може зробити кожен з нас, щоб зберегти свої очі!
Тому, вкотре звертаюся до батьків і дорослих: не чекайте появи перших симптомів захворювання очей! Звертайтеся до Центру при Міській дитячій клінічній лікарні Чернівецької міської ради за адресою вул. Буковинська, 4, де вам нададуть кваліфіковану консультацію та порадять правильну методику лікування порушень зору.
Ярослав Пенішкевич,
лікар-офтальмолог,
професор, доктор медичних наук
Буковинського державного медичного університету