24 вересня в Україні проводиться Всесвітній тиждень сітківки ока. Мета цих заходів – привернути увагу людей усіх вікових категорій до проблеми здоров’я зору, підвищити обізнаність про пігмент «ретиніт», макулярну дегенерацію та синдром Ашера, як найпоширеніші дегенеративні захворювання сітківки ока. Особливий акцент сьогодні робиться на гарантування здорового зору у дитини, адже не секрет, що багато хвороб, невиліковних у дорослому віці, можна попередити і вилікувати ще у період росту та дорослішання дитини.
Ретинопатія недоношених
Про ретинопатію недоношених (ROP) вперше повідомив Теодор Л. Террі в 1942 році.
Цей стан тоді відомий, як ретролентальна фіброплазія, є порушенням незрілої судинної системи сітківки. До 1940-х років це явище було надзвичайно рідкісним.
ROP — це захворювання недоношених дітей, що викликає сліпоту очей, яке вражає понад 80% дітей, народжених з вагою менше 1000 г. З огляду на сучасне розуміння етіології та лікування, усі немовлята, народжені з вагою менше 1500 г, повинні проходити регулярні офтальмологічні обстеження ROP, починаючи з 4-тижневого хронологічного віку або 31-тижневого віку після зачаття, залежно від того, що наступить пізніше.
Обстеження слід проводити кожні 1-2 тижні, іноді навіть частіше, до зникнення РН або до появи потреби в лікуванні. Очікується, що близько 8% недоношених дітей загалом потребуватимуть лікування; відсоток може бути ближчим до 25% тих, хто народився з вагою менше 750 г.
Немовлята, які потребують лікування, не виходять з нагляду; потрібне ретельне офтальмологічне спостереження як на короткий, так і на тривалий час. Навіть немовлята, чия хвороба проходить без лікування, потребуватимуть регулярних оглядів очей принаймні протягом раннього дитинства. Незважаючи на те, що рівень сліпоти внаслідок ROP знизився за роки до того, як було доступно будь-яке лікування, щороку є багато нових випадків сліпоти від цього розладу, і ROP залишається основною причиною дитячої сліпоти та інвалідності по зору в розвинених країнахо
Нові методи лікування надають більше можливостей для офтальмологів, які лікують ROP 1 типу. Лазерне лікування замінило кріотерапію, а нещодавно було доведено ефективність засобів проти VEGF.
Тривають масштабні дослідження, щоб з’ясувати, які засоби є найкращими та оптимальними дозами, а також чи існують негативні системні наслідки, такі як когнітивні порушення та затримка нейророзвитку.
Ще одним напрямком досліджень є визначення показань до лазерного лікування після терапії проти VEGF. як засіб покращення короткострокових і довгострокових результатів. Нові хірургічні інструменти та менш інвазивні хірургічні методи також покращують результати для немовлят із ROP на 4 стадії та навіть на ранній стадії 5.
Можна уявити собі день, коли відділень інтенсивної терапії стане набагато менше, оскільки частота передчасних пологів зменшиться. Новонародженим недоношеним немовлятам буде проведено генетичне тестування, щоб з’ясувати, чи є у них високий ризик розвитку ROP на основі генотипу. Комп’ютеризований аналіз ризиків допоможе спланувати курс дій. Якщо є схильність до важкої ROP, будуть проводитися часті огляди очей, можливо, за допомогою автоматизованої системи, яка не торкається очей і не створює стресу для дитини.
Сьогодні хочу звернутися до батьків: у Міській дитячій клінічній лікарні Чернівецькох міської ради, яка працює за адресою м. Чернівці, вулиця Буковинська, 4. створено усі умови для якісного діагностування та лікування діток. Центр дитячої офтальмології сьогодні володіє не лише знаннями, технологіями та висококласними спеціалістами. Наука і практика дозволяє успішно боротися із багатьма захворюваннями очей у дітей і дорослих. Однак, наголошую, – тільки своєчасне звернення до лікаря за консультацією дозволяє запобігти захворюванню взагалі, або його можливому важкому перебігу. Запрошую вас, шановні батьки у нашу дитячу клінічну лікарну, де ви завжди отримаєте пораду і допомогу.
ЯрославПенішкевич, професор, доктор медичних наук, завідувач кафедри офтальмології БДМУ, лікар-хірург вищої категорії